Ubrania UV – moda czy przydatna ochrona ?

koszulka z filtrem uv

Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich sięgamy po różne metody, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, żeby zapewnić nam ochronę. Nie inaczej dzieje się, kiedy chcemy ochronić skórę przed negatywnym wpływem słońca. Jest to temat ciągle aktualny, ponieważ najnowsze doniesienia pokazują, jak duże zagrożenie dla naszego zdrowia niesie nadmierna ekspozycja na słońce. Z drugiej jednak strony słońce jest niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i układu odpornościowego, dlatego zupełne unikanie go ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu naukowcy szukają rozwiązań, które w bezpieczny sposób pomogą w korzystaniu z pięknych, słonecznych dni.

Ubrania UV, co to właściwie jest?

Ubrania stanowią ważną barierę ochronną przed promieniami UV, jednak standardowe, nawet bardzo przewiewne, a jednocześnie zakrywające możliwie jak największy obszar ciała nie zapewniają stuprocentowej ochrony. Promienie słoneczne przenikają przez tkaninę i mogą penetrować w głąb skóry czyniąc tam spustoszenie. Polscy naukowcy wzięli więc na warsztat tkaninę, z której utkane są ubrania UV i nie tylko zwiększyli gęstość utkania materiału, ale również wpletli specjalne włókna z dwutlenku tytanu, które odbijają światło UV nie pozwalając mu przedostawać się do skóry. Do materiału dodano również nanocząsteczki. Te z kolei mają właściwości pochłaniania promieni UV. Należy zaznaczyć, że ubrania UV nie tracą swoich właściwości ochronnych po kolejnych praniach, a utrzymanie ich w czystości jest niezmiernie łatwe, gdyż szybko schną i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Dobra wiadomość dla fanów mody, gdyż ubrania UV nie tylko skutecznie chronią przed skutkami wywołanymi przez promienie słoneczne, ale również są dostępne w różnych fasonach, rozmiarach, kolorach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno dorośli, jak dzieci. Wybór jest bardzo szeroki poprzez koszulki z filtrem UV, sukienki, spodenki, stroje kąpielowe, aż do czapek, okularów, a nawet klapek. Poza tym na rynku dostępność tych artykułów jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Można znaleźć je w internecie, ale większość sklepów sportowych również wprowadziła możliwość zakupu ubrań UV. Dzięki temu w prosty i dogodny dla nas sposób możemy nabyć tego typu ubrania.

Dlaczego długa ekspozycja na słońce jest szkodliwa?

Każdy z nas lubi słoneczne, ciepłe dni. Mamy wtedy więcej energii, chcemy dłużej przebywać na powietrzu, a w perspektywie niejednokrotnie pojawia się wizja upragnionego urlopu nad wodą lub w górach. Nie możemy jednak zapominać, że słońce to nie tylko dobrodziejstwo. Wiele mówi się o szkodliwości promieniowania UV, dlatego warto wiedzieć co to właściwie jest. UV to nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe wchodzące w skład promieni słonecznych. Należy do promieniowania elektromagnetycznego i emituje promieniowanie we wszystkich zakresach fal magnetycznych. Wyróżniamy: UVA, UVB, UVC.  Promieniowanie UVA stanowi znaczą część promieniowania UV i to właśnie ono odpowiada za szybsze starzenie się skóry. Powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych, zmniejsza jej elastyczność, przyspiesza powstawanie zmarszczek. Jest promieniowaniem penetrującym, czyli przenika w głąb skóry przez ubrania, szyby. Promieniowanie UVB odpowiada za poparzenia słoneczne i uszkodzenie naskórka. Większość tego promieniowania pochłania warstwa ozonowa Ziemi. Promieniowanie UVC jest niezmiernie szkodliwe, ale w całości pochłanianie przez warstwę ozonową.

Podsumowanie.         

Nie trzeba długo przekonywać do słuszności tezy, że ochrona przed słońcem jest niezmiernie ważna. Zarówno te sprawdzone metody, jak i nowoczesne mają na celu uchronić nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto o tym pamiętać, ponieważ konsekwencje lekkomyślnego korzystania ze słońca niejednokrotnie są bardzo poważne i trudne do leczenia.

You may also like