Rodzaje regałów magazynowych

Aby magazyn spełniał swoje zadanie w stu procentach, powinien znajdować się w odpowiedniej lokalizacji, mieć dobry dojazd oraz dobrze dobraną do potrzeb powierzchnię. Oczywiście, to nie wszystko. Bardzo ważny jest również wystrój wnętrza, podział przestrzeni oraz dobór regałów magazynowych. Ich rodzaj również jest uzależniony od tego, co w magazynie będzie składowane.

Wiele firm, które funkcjonują na polskim rynku, z biegiem czasu rozwija się coraz mocniej i potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania czy magazynowania towaru lub innych potrzebnych materiałów. Miejsce na magazyn powinno być nieprzypadkowe. W ostatnich latach jako magazyny doskonale sprawdzają się hale o konstrukcji stalowej. Są mocne, stabilne, można w nich bez problemu podzielić przestrzeń na wiele pomieszczeń. Co więcej, hale stalowe można bez problemu ocieplić, doświetlić i urządzić tak, by były jak najbardziej użyteczne, funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Wnętrze hali magazynowej to przede wszystkim półki lub regały, które służą do przechowywania. Choć może się wydawać, że regały to po prostu zwykłe półki ustawione pod ścianami, w rzeczywistości jest sporo ich rodzajów, które należy wybierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz dopasować do towaru, który będzie się na nich znajdował.

Regały półkowe

Jednym z popularnych rodzajów regałów stosowanych w magazynach są regały półkowe. Na nich trzyma się przede wszystkim towary, które nie są zapakowane i nie znajdują się na paletach, a także niewielkie, drobne elementy. Choć podstawowa opcja regałów półkowych jest dosyć prosta, można je wyposażyć w szereg dodatkowych elementów w zależności od tego, co konkretnie na takich regałach będzie przechowywane. Przykładowo, regały mogą mieć pochyłe półki lub przezroczyste skrzynki, które przydają się do przechowywana materiałów niebezpiecznych, niemogących stać bez zabezpieczenia.

Regały wsuwane i przepływowe

W dużych magazynach doskonałym rozwiązaniem mogą być regały wsuwane i przepływowe, które zmieniają swoje położenie w zależności od przepływu towarów. Są wygodne i proste w obsłudze, a także można je dopasować do konkretnych potrzeb danego magazynu. Jeśli natomiast chcemy przechowywać towary wielogabarytowe lub długie, dobrym rozwiązaniem będą regały wspornikowe, które są tak zaprojektowane, aby zapewniać idealne podparcie dla długich i często ciężkich elementów. Regały wspornikowe mogą być projektowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu mogą wyglądać różnie w zależności od rodzaju towaru, jaki będzie na nich przechowywany.

Regały paletowe

W wielu magazynach, szczególnie tych dużych i przeznaczonych do przechowywania dużych ilości towarów, możemy spotkać regały paletowe, dzięki którym można przechowywać towar bezpośrednio na paletach. Pozwala to na bardzo wygodne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w magazynie. Regały paletowe najczęściej ustawione są w rzędach i umożliwiają składowanie towarów nawet bezpośrednio pod sufitem. Aby jednak mieć pewność, że kilka warstw palet wypełnionych towarem będzie doskonale się trzymało, trzeba zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa oraz o jakość i solidne wykonanie samych regałów. Wszelkie prowizoryczne rozwiązania pod tym względem są zagrożeniem nie tylko dla towaru, ale przede wszystkim dla pracowników magazynu. Regały paletowe są bardzo wygodne, funkcjonalne i uniwersalne. Dzięki nim można bardzo szybko przearanżować wnętrze magazynu do konkretnych potrzeb. Można też na nich składować przeróżne towary bez konieczności dostosowywania półek. Bez względu na rodzaj towaru, jest on bowiem załadowany na palety i to do ich rozmiarów dopasowane są półki w regałach paletowych.

Warto uważnie wybierać

Każdy rodzaj regałów może być doskonałym wyborem lub kompletnie nietrafioną decyzją. Warto więc już na etapie planowania przestrzeni w magazynie dokładnie wiedzieć, jakie są potrzeby magazynowe, jaki towar będzie przechowywany, w jakiej ilości oraz jak szybko będzie przebiegała jego rotacja. Dopiero na podstawie tej wiedzy można podjąć decyzję, jaki rodzaj regału będzie najlepszy. Wiele firm przejmuje lub wynajmuje magazyny po innych przedsiębiorcach, korzystając z tego, co zastaną we wnętrzu, także z regałów. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Regały, które doskonale sprawdzały się w przypadku jednych towarów, mogą być w przypadku innych kompletnie bezużyteczne, niefunkcjonalne i nieprzydatne. Dobrym rozwiązaniem jest więc zawsze wykonanie regałów od podstaw, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Choć jest t dodatkowa inwestycja, gwarantuje pewność i bezpieczeństwo użytkowania magazynu, a co za tym idzie, sprawia, że codzienna praca firmy, nie tylko jej części magazynowej, będzie przebiegała bez zakłóceń.

You may also like