Samochód w leasingu- dla kogo to najlepsze rozwiązanie?

Jeżeli chcemy posiadać samochód bez jego kupowania, kiedy stajemy się w pełni odpowiedzialni za wszystko związane z jego utrzymaniem, ubezpieczeniem, zawsze możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które na pewno będą nam pomocne. Warto wziąć pod uwagę wypożyczenie samochodu, ale jeśli potrzebujemy samochodu na dłużej, takie umowy są najczęściej nieopłacalne. Jest jeszcze jedno rozwiązanie w postaci umowy leasingowej, po zawarciu której jedna ze stron przekazuje drugiej prawo do korzystania z samochodu, na czas określony, co jest ściśle określone w umowie, podobnie jak koszty, które trzeba podjąć. Do tej pory posiadanie samochodu w leasingu kojarzyło się, z przyczyn oczywistych, z małymi i większymi firmami, ponieważ raty, jakie trzeba zapłacić można wrzucić w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, dzięki czemu podatek jest niższy. Poza tym firma, która udostępnia samochód dba o przeglądy, przechowywanie opon, naprawy, co znacznie ułatwia korzystanie z samochodu. Z tego względu coraz częściej pojawiają się oferty leasingu konsumenckiego, czyli dla osób prywatnych.

Leasing dla osób prywatnych, na co zwracać uwagę?

Ze względu na to, że wśród firm popularne stało się posiadanie auta w leasingu, firmy zajmujące się tym wyszły też naprzeciw oczekiwaniom osobom prywatnym, które również chciałyby z takiej oferty skorzystać. Umowy leasingowe są skonstruowane w prosty sposób i na pewno czeka nas mniej formalności niż przy zakupie auta. Poza tym możemy otrzymać korzystniejsze warunki jeśli chodzi o ubezpieczenie oraz zniżki u partnerów danej firmy. Mamy również większe możliwości jeśli chodzi o wybór pojazdu. Można wybrać nowy lub używany, wszystko zależy od naszych preferencji. Jak każde rozwiązanie tutaj również należy zwrócić uwagę  na wady. Niektórzy za wadę uznają, że samochód nie jest ich własnością, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość jego wykupienia. Na pewno w przypadku umowy leasingowej trzeba się dobrze zabezpieczyć, dlatego czekają nas wydatki na dodatkowe ubezpieczenia. No i w przypadku kradzieży auta umowa leasingowa automatycznie wygasa, ponieważ dotyczy konkretnego pojazdu. Przed podpisaniem umowy leasingowej warto dokładnie się zapoznać z wszystkimi warunkami, które nie zawsze są korzystne dla leasingobiorcy, co może skutkować w przyszłości dodatkowymi kosztami w razie pojawiających się problemów, nawet z koniecznością całkowitej spłaty w trybie natychmiastowym. Warto dobrze przemyśleć zawarcie takiej umowy i dodatkowo zabezpieczyć się przed skutkami, które mogą niespodziewanie się pojawić.

Leasing auta używanego.

Wiele osób nie chce inwestować w nowy samochód. Wiadomo, koszty są wtedy znacznie wyższe. Dlatego polskie i zagraniczne firmy leasingowe chętnie wprowadziły do swoich ofert samochody używane. Ogólna zasada jest taka, która mówi, że auto nie powinno być starsze niż osiem lat. Większość firm proponuje auta 3-4 letnie.  Oczywiście im auto starsze, tym krótsza umowa leasingowa. Ważne jest również pochodzenie samochodu używanego. Firmy leasingowe przywiązują do tego znaczną wagę, bo formalnie to ona staje się właścicielem samochodu. Najczęściej samochody kupowane są od sprawdzonych dealerów lub komisów, bardzo rzadko są to osoby prywatne. Tutaj również ma zastosowanie uproszczona procedura, która pozwala w łatwy i szybki sposób stać się użytkownikiem samochodu. Wkład własny przed podpisaniem umowy w przypadku samochodów używanych wynosi 10-15%, co zmniejsza jednorazowe koszty przed podpisaniem umowy.

Podsumowanie

Posiadanie auta daje niezależność i komfort jazdy. Każdy kierowca siedząc za kierownicą zna to uczucie wolności, dlatego samochód w garażu, który w razie potrzeby możemy odpalić jest bardzo ważny. Całe szczęście mamy tutaj wiele możliwości. Niektórzy wybiorą kupno używanego, inni będą woleli auto z salonu, a jeszcze inni chętnie zapoznają się z  ofertami leasingowymi. Od nas zależy jaka opcja jest dla nas najkorzystniejsza.

You may also like