Samochód do jazdy po mieście – na co zwracać uwagę?

W obecnych czasach rynek samochodowy dostarcza nam bardzo dużą liczbę ofert, przez co wybór samochodu wcale nie jest taki łatwy i oczywisty. Zanim podejmiemy decyzję warto zadać sobie kilka pomocniczych pytań, które na pewno przydadzą się przy wyborze tego najlepszego. Pierwsze na co warto zwrócić uwagę, to do czego będziemy wykorzystywać nasz samochód. Jeśli odpowiemy sobie, że jest to jazda po mieście zaczniemy z większą uwagą przyglądać się modelom samochodów. Samochód do jazdy po mieście przede wszystkim powinien być ekonomiczny, niezawodny, sprytny i nie za duży, ale na pewno nie ciasny.

Miejska jazda, czy można być spokojnym stojąc w korkach?

Poczucie niezależności jakie daje nam samochód nie zawsze jest adekwatne do naszych oczekiwań. Trudno jeździć i parkować po mieście pełnym samochodów, a do tego ponosimy dodatkowe koszty za paliwo stojąc w korkach. Całe szczęście obecnie nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przestojem na drodze, dzięki rozwiązaniom hybrydowym. Niektórzy kierowcy posiadają również rozwiązanie hybryda+ gaz, co znacznie zmniejsza emisję spalin i koszty związane z tankowaniem. Nie tylko to jest ważne, jeśli chcemy mieć komfort z jazdy nawet w korkach. Manualna skrzynia biegów powoli ustępuje miejsca automatycznej skrzyni biegów. Nie musimy się wtedy obawiać o ból lewej nogi i każdorazowe zwolnienie i włączenie biegu, robi to za nas automat, dzięki czemu unikniemy nadmiernego wysiłku. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy przekonani jaka marka samochodu będzie dla nas najlepsza, zawsze można sprawdzić co na ten temat sądzą specjaliści. Niemcy stworzyli ranking niezawodności aut, natomiast Brytyjczycy opracowali indeks niezawodności, który jest trochę bardziej skomplikowany i bierze pod uwagę więcej zmiennych, dzięki czemu jest bardziej wiarygodny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe aspekty na pewno znajdziemy model, który nie tylko będzie nam odpowiadał wizualnie i konstrukcyjnie, ale również będzie najlepiej dostosowany do naszych oczekiwań i sprawdzi się nawet w miejskich korkach.

Do miasta nowy czy używany samochód?

Właściwie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej kupić do miasta samochód nowy z salonu czy używany. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jedni będą się upierali przy tezie, że wybór kilkuletniego samochodu w dobrym stanie technicznym okazuje się korzystniejsze. Argumentacja ta nie jest pozbawiona sensu, ponieważ auto takie jest mniej narażone na kradzieże. Zwolennicy nowych samochodów, będą pewnie tutaj oponować i stwierdzą, że nie ma to najmniejszego znaczenia. Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego samochodu warto znać jego historie popartą odpowiednimi dokumentami i stan techniczny, którego sprawdzenie nie jest skomplikowane, jeśli mamy zaufanego mechanika. Przy nowym samochodzie nie będziemy mieli tego rodzaju problemów, ale sfinalizowanie umowy może zająć dużo czasu. Wszystko zależy od dostępności modelu, który wybraliśmy. No i oczywiście koronny argument czy kupić nowy czy używany samochód to zasobność portfela. Jest to główny i pierwszy argument przy podejmowaniu decyzji.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujemy samochodu, który będzie nam służył dobrze w mieście musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dużo tez zależy, czy mamy rodzinę, czy tez wystarczy niewielka ilość miejsca w środku. Niezmiernie ważne jest dopasowanie samochodu do naszych potrzeb, szczególnie, że po budowaniu domu lub kupnie mieszkania, to kolejna duża inwestycja wymagająca dokładnego przemyślenia. Szczególnie jeśli chcemy zakupić samochód nie na chwilę, ale na jak najdłuższy czas.

You may also like