Najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych

Przesuwne, rozwieralne czy ukryte? Drzwi wewnętrzne lewe, czy prawe? Przeszklone, czy pełne? Model nowoczesny, czy tradycyjny? Drzwi utrzymane w stylistyce klasycznej, czy też designerskiej? Stoisz przed wyzwaniem związanym z zakupem drzwi wewnętrznych i nadal masz wiele wątpliwości, a w głowie pojawia się jedynie coraz więcej pytań? Poznaj najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych, a podjęcie decyzji okaże się dużo prostsze!

Model drzwi zależny od pomieszczenia!

Drzwi wewnętrzne powinny stanowić integralną część przestrzeni, w jakiej zostaną zamontowane. Dlatego też konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj pomieszczenia, do którego będą one prowadzić. Inne drzwi sprawdzą się bowiem w sypialni, a jeszcze inne w kuchni. Dla przykładu drzwi łazienkowe lub kuchenne powinny mieć w dolnej części zamontowaną kratkę wentylacyjną, która umożliwi swobodny przepływ powietrza. Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami sprawdzą się natomiast w pokojach, które są słabo oświetlone, bowiem wpuszczą do nich trochę więcej światła. Jeśli w domu mieszkają dzieci, to drzwi do ich pokoi muszą być wytrzymałe, solidnie zamontowane, odporne na zniszczenia i łatwe w wyczyszczeniu. Można także wybrać taki rodzaj drzwi, który będzie cechował się dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną.

Dopasuj się do dostępnej powierzchni!

Korzystanie z drzwi, czyli ich otwieranie i zamykanie musi być wygodne, komfortowe oraz swobodne. Dlatego też ich wielkość musi być dopasowana do wielkości przestrzeni, w jakiej będą one wykorzystywane. W tym aspekcie konieczne jest także wybranie sposobu otwierania drzwi. Z jednej strony mogą to być na przykład drzwi lewe lub prawe.

W jakim stylu mają być zaprojektowane drzwi wewnętrzne?

Przeglądając katalogi wnętrzarskie można zaobserwować, że różne trendy występują także w zakresie projektowania drzwi. W związku z tym można wybierać spośród wielu stylów. Są klasyczne drzwi wewnętrzne, bardziej nowoczesne, w stylu angielskim, tradycyjne drewniane, czy też designerskie z dodatkami i ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Szeroka gama pośród której można wybierać pozwala dopasować drzwi do reszty mieszkania i stworzyć spójną, architektoniczną całość.

Z jakiego materiału można wykonać drzwi wewnętrzne?

Klasyfikacja drzwi wewnętrznych może wynikać także z materiału, z jakiego zostają one wykonane. Podstawowym surowcem, jaki jest w tym celu wykorzystywany jest drewno. Zwykle stawia się na buk, mahoń, sosnę lub dąb. Drewno może występować w wersji klejonej warstwowo, może być także lite. W polskich sklepach meblowych aż roi się od drzwi wewnętrznych z płyt drewnopochodnych. Takie drzwi są specjalnie wykończone – farbą, fornirem, czyli cienką warstwą drewna, okleiną z tworzywa sztucznego, czy też laminatem. Coraz częściej można także spotkać drzwi wewnętrzne, których budulcem jest hartowane szkło. Takie drzwi są niezwykle wytrzymałe i nowoczesne. Sprawdzą się w designerskich wnętrzach.

Jaki kolor drzwi wybrać?

Ostatnimi czasy bardzo modne jest wybieranie drzwi wewnętrznych w białym kolorze. Bowiem wpisują się one w minimalistyczny styl wystroju wnętrz. Jednak wiele osób stawia również na klasyczne rozwiązania i decyduje się na zamontowanie drzwi imitujących drewno i różne jego odcienie.

Jakie wymiary mają drzwi wewnętrzne?

Zgodnie ze standardowymi wymiarami, drzwi wewnętrzne mają zwykle wysokość około dwóch metrów. Natomiast szerokość jest różna i może wynosić 60, 70, 80, 90 centymetrów, a nawet jeden metr. Jednak warto mieć świadomość, że wybrać można także drzwi o nieco bardziej niestandardowych wymiarach. W tym celu można podać konkretne wytyczne i zlecić wykonanie drzwi na wymiar. Dzięki temu zmieszczą się one wszędzie, nawet jeśli ich kształt będzie nietypowy.

Wybierz optymalne drzwi wewnętrzne do każdego pomieszczenia!

Drzwi mają to do siebie, że wbrew pozorom zajmują dużo miejsca. Jednak nawet, jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią możemy zamontować jeden ze szczególnych modeli drzwi wewnętrznych. Warto więc zapoznać się z podstawowymi wariantami, w jakich występują drzwi wewnętrzne:

  • drzwi rozwieralne – najbardziej popularny, tradycyjny rodzaj drzwi, otwierają się one względem osi umieszczonej w ich bocznej krawędzi
  • drzwi łamane (składane) – sprawdzą się, gdy jest mniej miejsca do ich otwierania
  • drzwi przesuwne – ich zamontowanie wymaga pozostawienia na ścianie odpowiedniej ilości miejsca
  • drzwi wahadłowe – można je zamontować, gdy wokół jest dużo miejsca, takie drzwi otwierają się bowiem zarówno do wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz

Podsumowanie

Powyższe zestawienie, prezentujące najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych to wyliczenie, z którym koniecznie należy zapoznać się przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu drzwi. Dzięki uświadomieniu sobie tego, jak wiele wariantów można wybrać, możliwe jest podjęcie najlepszej decyzji. A będzie nią kupno drzwi – wytrzymałych, solidnych, dopasowanych do wielkości posiadanej przestrzeni, pasujących do pozostałej części aranżacji mieszkania oraz atrakcyjnych wizualnie.

You may also like